4B Hizmet Dökümü Sorgulama

4B Hizmet Dökümü Sorgulama

4B Hizmet Dökümü Sorgulama
5510 sayılı kanuna tabi olarak, 2008 yılı Ekim ayı başı itibariyle, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar;4b Bağkur sigortalısı sayılmaktadır. Gerek sözleşmeli memurlar, gerekse bağkurlular 4B sınıfında yer almaktadırlar. Maaşların döner sermayeden ödendiği ve 657 sayılı kanunun 4b bendine göre istihdam edilen personellerdir.Sosyal güvenlik bakımından kadrolu işçiler gibi SGK ya tabidirler. İşverenle yıllık sözleşme yapılarak, 12 ay çalışırlar. Memurlar için öngörülen tüm maddi haklardan yararlanabilirler, ancak tayin hakları yoktur. Sadece becayiş (Aynı kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı bağkursınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirmesidir.) ile yer değiştirebilirler.Sağlık personelleri yılın her dönemi becayiş yapabilmektedir.

Kadrolularda becayiş zordur.Yeni düzenlemeyle, kadrolularda sadece çalışılan ilin bölgesi aynı olan illerle becayiş yapılabilmektedir.En önemli nokta bağkurlularda artık sağlık sigortası yardımlarından yaralanabilmektedirler. Bağ-Kur’luların sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için gerekli olan 240 günlük prim gün, SSK çalışanlarının aile fertleri için gerekli 120 gün prim gün sayısı 30 güne iniyor.Bağkur’luların 60 günlük prim borcu olsa dahi sağlık hizmetlerinden  yararlanabileceklerdir. İşten ayrılanlar, prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın 90 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlandırılacaktır.Sağlık hizmeti sunucularının vatandaşlardan alabilecekleri fark ücretine yüzde 30 sınırlama getirilmiştir.Bağkurluların prim oranı azaltılarak cenaze yardımı,emzirme,evlenme ödeneğinden yararlanmaları sağlanacaktır.Sgk’nın yeni düzenlemesinde bağkurlu bu şekilde ifade edilmektedir.

Peki 4A Bağkur hizmet dökümüne nasıl ulaşılır ?
Bağkur hizmet dökümü için Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sitesinden yani sgk.gov.tr adresinden giriş yapılmalıdır. Giriş yapıldıktan sonra bazı kimlik bilgilerine ihtiyaç vardır.Bu bilgilerde eksiksiz girildikten sonra 4b hizmet dökümü sorgulama
işleminizi buradan gerçekleştirebilirsiniz.E-devlet şifresiyle turkiye.gov.tr adresindede giriş yaparak sorgulama yapılabilmektedir. Bu sistem Sgk’dan bütün işlemleri biraraya getirmesinden önce kullanılan yöntemdir.Fakat isteyenler için hala faaliyetini sürdürmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. sinan pala diyor ki:

    nezaman emekli olabilirim

    1. hasan çatar diyor ki:

      ben 1966 doğumluyum 1985 ssk girişim var 1996 da pancar yani tarım bakuru girişim var 2009 da ofise tahıl vermiştim 2006 dan beride ssk devam ediyor şimdi ise 2650 günüm var ben ne zaman emekli olabilirim saygılarımla

BİR YORUM YAZ
Domain