Bağkur Affı

Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-Kur sigorta koluna bağlı olan vatandaşlarımızın Bağ-Kur prim borçları nedeni ile mağduriyet yaşamaması amacı ile ve onlara kolaylıkla sağlamak amacı ile belirli dönemlerde vatandaşlara af sağlanmaktadır.

Bu noktada Meclis’ten geçirilen yasalar ile Bağ-Kur sigorta koluna bağlı olan vatandaşların Bağ-Kur prim borçları için Bağ-Kur affı çıkarılmaktadır. Belirli şartlar doğrultusunda hazırlanmakta olan bu Bağ-Kur afları, belirli kapsamlarda hazırlanmaktadır.

Bağ-Kur Affı Kapsamı Nedir?

Buna göre 2013 yılında çıkartılan yeni Bağ-Kur affı kapsamında, 60 gün ve daha fazla prim borcu bulunduğu için sağlık hizmeti alamayan Bağ-Kur sigorta koluna bağlı olan vatandaşlarımızın borcu silindi.

Bağ-Kur’da 60 gün ve daha fazla prim borcu bulunanlar sağlık hizmeti alamıyor. Bu nedenle bu kişiler sigortası olan eş veya anne-baba gibi yakınları üzerinden sağlık hizmeti aldı. Ancak kendi sigortalı bulunduğu için kanunen başkaları üzerinden sağlık hizmeti almamaları gerekiyor. Uygulamada ise yüz binlerce kişi bu şekilde sağlık hizmeti aldı.


Etiketler: , , , ,


7 Yorum

 1. hüseyin adalı diyor ki:

  babam 4 yıldır bağkura para yatıramıyor. borcu silindi mi şuanda ? bende üniversite öğrencisiyim. babamın borcu oldugu için yararlanamıyordum. banada mecbur gelir tespiti yapıldı ve 2 yıldır bende onu yatıramıyorum. sağlık yine yok yine yok. ne olucak bu durumda ?

 2. aysel diyor ki:

  benimde eşimin bagkur borcu var aftan yararlanabiliyozmu 4 yıllıkta bizim var bagkur borcu bende eşimde sağlıktan yararlanamıyoruz

 3. aysel diyor ki:

  ne yapmamız lazımmm lütfen yardımm edin………

 4. nazire diyor ki:

  benim babam 2 yıl once vefat etdi ve annem babam ayrıydı ben bagkurundan yararlanmak istedim ve 68 milyar borç cıktı ve ödicek durumum yok

 5. Gebro sare diyor ki:

  1977veya 1978 yilarinda bagkur emeklilik sigortasinda kaydim vardi bunu nasil ögrene bilirim

 6. gebro diyor ki:

  1977- 1978 yilarindaki bagkur emekli sigortasindaki kaydima nasil ulasa bilirim?

 7. Metin AKAR diyor ki:

  1/1/1996 yılında bağkura girişim.11yıl 11ay 12gün bağkura prim ödedim.14/12/2007 SSK’ya girdim.7yıl aktif çalışmakta olan bir sigortam var.10/2/1965 doğumluyum.Ben ne zaman emekli olacağım.Cevap verin lütfen !

Yorum Yapın