Bağkur Affı

Bağkur Affı

Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-Kur sigorta koluna bağlı olan vatandaşlarımızın Bağ-Kur prim borçları nedeni ile mağduriyet yaşamaması amacı ile ve onlara kolaylıkla sağlamak amacı ile belirli dönemlerde vatandaşlara af sağlanmaktadır.

Bu noktada Meclis’ten geçirilen yasalar ile Bağ-Kur sigorta koluna bağlı olan vatandaşların Bağ-Kur prim borçları için Bağ-Kur affı çıkarılmaktadır. Belirli şartlar doğrultusunda hazırlanmakta olan bu Bağ-Kur afları, belirli kapsamlarda hazırlanmaktadır.

Bağ-Kur Affı Kapsamı Nedir?

Buna göre 2013 yılında çıkartılan yeni Bağ-Kur affı kapsamında, 60 gün ve daha fazla prim borcu bulunduğu için sağlık hizmeti alamayan Bağ-Kur sigorta koluna bağlı olan vatandaşlarımızın borcu silindi.

Bağ-Kur’da 60 gün ve daha fazla prim borcu bulunanlar sağlık hizmeti alamıyor. Bu nedenle bu kişiler sigortası olan eş veya anne-baba gibi yakınları üzerinden sağlık hizmeti aldı. Ancak kendi sigortalı bulunduğu için kanunen başkaları üzerinden sağlık hizmeti almamaları gerekiyor. Uygulamada ise yüz binlerce kişi bu şekilde sağlık hizmeti aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. hüseyin adalı diyor ki:

  babam 4 yıldır bağkura para yatıramıyor. borcu silindi mi şuanda ? bende üniversite öğrencisiyim. babamın borcu oldugu için yararlanamıyordum. banada mecbur gelir tespiti yapıldı ve 2 yıldır bende onu yatıramıyorum. sağlık yine yok yine yok. ne olucak bu durumda ?

 2. aysel diyor ki:

  benimde eşimin bagkur borcu var aftan yararlanabiliyozmu 4 yıllıkta bizim var bagkur borcu bende eşimde sağlıktan yararlanamıyoruz

 3. aysel diyor ki:

  ne yapmamız lazımmm lütfen yardımm edin………

 4. nazire diyor ki:

  benim babam 2 yıl once vefat etdi ve annem babam ayrıydı ben bagkurundan yararlanmak istedim ve 68 milyar borç cıktı ve ödicek durumum yok

 5. Gebro sare diyor ki:

  1977veya 1978 yilarinda bagkur emeklilik sigortasinda kaydim vardi bunu nasil ögrene bilirim

 6. gebro diyor ki:

  1977- 1978 yilarindaki bagkur emekli sigortasindaki kaydima nasil ulasa bilirim?

 7. Metin AKAR diyor ki:

  1/1/1996 yılında bağkura girişim.11yıl 11ay 12gün bağkura prim ödedim.14/12/2007 SSK’ya girdim.7yıl aktif çalışmakta olan bir sigortam var.10/2/1965 doğumluyum.Ben ne zaman emekli olacağım.Cevap verin lütfen !

 8. necati tural diyor ki:

  babam yapılandırma borcu var tarım bagkuru yapılandırmaborcu 13,860 tl borcun 4900 tl ödedim babamın 1700 gün fazlalıgı var sildirmem lazım 13,860 tl karşılıgıda1985 gün kazanılmış bir önceki yapılandırma 15,229tl karşılıgı 4143gün alınmıştır 13,860 tl nin 1260 faiz hesaplamasını yaparsanız iyi olur.saygılar

BİR YORUM YAZ
Domain