GSS Genel Sağlık Sigortası Hakkında Sorular ve Cevaplar

GSS Genel Sağlık Sigortası Hakkında Sorular ve Cevaplar

GSS Genel Sağlık Sigortası Hakkında Sorular ve Cevaplar

Soru-1-Ssk 4/a sınıfındaki işçi  olan kişilerle söz konusu sigortalılık durumlarından dolayı aylık almaya hak kazanmış olanların hallerinde bir farklılık olacak mı ?
Cevap-1-Sigortası olan şahıslarla bu kişilerin sorumlu olduğu bireylerin sağlık hizmetlerinin önceden olduğu üzere yasa bünyesinde karşılanmasına yine aynı şekilde devam eder. İşçi, memur veya esnaf sıfatıyla çalışmakta olan şahıslar için yasa bünyesinde bir değişme yoktur.

Soru-2-Yasa bünyesinde mecburi sigortalı olan ve kendine çalışan kişilerden altmış günden daha fazla prim borcuna sahip olan kişiler ne yapmak durumundadır?
gss prim borcuCevap-2-Bu pozisyonda bulunan kişilerin borçlarının tümüyle ödenme durumu , 36 (otuz altı) aya kadar bölünür. İlk ödemenin halledilmesi durumunda, kendisi ve ailesinin sağlık yardımlarından, olanaklarından faydalanması mümkündür. Söz konusu borçla ilgili taksitlendirme süreci, sgk web sitesinde belirtilen belgelerin verilişiyle gerçekleşir. Peşinat bedelini ödemek ilk etap için yeterlidir.

Soru-3- Kendisi için çalışan kişilerden, prim borcu olan fakat taksitlendirme şansı olmayan kişilerin sorumlu olduğu aile bireyleri sağlık olanaklarından nasıl faydalanır?
Cevap-3-Bu durumda bulunan kişilerin sorumlu olduğu aile bireyleri kuruma talepte bulunabilir. Bundan sonra gelir testi için adres bilgilerinin olduğu sosyal dayanışma vakıflarına başvuruda bulunmaları durumunda kazanç tespiti sonuçlarına bakarak prim yatırmak suretiyle sağlık olanaklarından rahatlıkla faydalanabileceklerdir.

Soru-4-Kendine çalışan kişiler (4/b’ liler) (4/a) bünyesinde çalışanlar ise sağlık olanaklarından nasıl faydalanacaktır ?
Cevap-4-Kendine çalışan 4/b sınıfındaki kişiler, en az 1 işverene bağımlı olarak çalıştığı zaman, yasanın 53. Maddesine göre 4/b bünyesinde sigortalılık durumları biteceğinden, 4/a bünyesinde minimum 30 (otuz) gün prim yatırmak koşuluyla sağlık olanaklarından şahısları veya aile bireyleri yararlandırılır. Fakat söz konusu borca ait sorumluluk aynen devam eder.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Domain