GSS Prim Sorgulama

GSS Prim Sorgulama

GSS Prim Sorgulama
5510 sayılı Sosyal Güvenlik yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte Genel Sağlık Sigortası da hayatımıza girmiş oldu. Genel Sağlık Sigortası prim uygulaması bu yasa ile birlikte yürürlüğe girmiş ve yeşil kart uygulaması da kaldırılmıştır. Uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte gelir testi yapılarak kişilerin ödemekle yükümlü oldukları prim tutarları belirlenmektedir. GSS prim sorgulama ve GSS prim borcu öğrenme işlemleri elektronik ortamda online olarak yapılabilmektedir. GSS prim tutarı her kişi farklı tutarlarda belirlenmektedir. Prim tutarlarının belirlenmesinde kişilerin hane toplam gelirleri etkili olmaktadır. Hane halkı toplam geliri ve kişi başına düşen gelirin miktarına göre ödenecek olan Genel Sağlık Sigortası prim tutarı belirlenmektedir.
gss sorgulama
Genel Sağlık Sigortası prim tutarı hane halkı toplam gelirin, hane de yaşayan kişi sayısına bölünmesi ile elde edilen kişi başı gelire göre belirlenmekle birlikte ancak kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’de 1’i ise bu gibi durumlarda GSS prim ödemesi devlet tarafından yapılmaktadır. Bunun dışında yüksek öğretim okuması koşulu ile erkek çocuklar 25 yaşına kadar anne ya da babalarının sigortalarından faydalanabilmektedir. Ancak 25 yaşından sonra ya da 18 yaşını doldurup da yüksek öğrenime devam etmemeleri durumunda da Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmaktadır. Bu nedenle GSS Prim Sorgulama uygulaması aracılığı ile durumun kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi takdir de borç olarak yansıtılmaktadır.Gss sorgulama için aşağıdaki bağlantıyı kullanınız.

GSS Prim Sorgulama için: Lütfen Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. emin kocatürk diyor ki:

    9 aydan beri sgk kendim işten çıktım haklarım nelere onu ögrenmek istiyorum

  2. yavuz diyor ki:

    ben artık düzensiz turuzm yüzünden düzenli çalışmadıgım için kredi kartlarımı ve kredilerimi ödeyemez duruma geldim ve gün gectikce hat safaya dogru borcum artıyor bütün banka borclarım 30000 tl civarında ve ben hepsini sigorta primimden ödemek istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor

BİR YORUM YAZ
Domain