SGK 65 Yaş Muhtaçlık Aylığı Sorgulama

SGK 65 Yaş Muhtaçlık Aylığı Sorgulama

SGK 65 Yaş Muhtaçlık Aylığı Sorgulama
Muhtaç aylığı, 65 yaş aylığı olarak da bilinmektedir. Sosyal Sigortalar Kurumundan emeklilik hak edebilmek için 2 ayrı sistem bulunmaktadır. Bunlardan biri primli sistem diğeri ise primsiz sistemdir. Primli sistem çalışanların prim ödeyerek belirli bir prim gününü ve yaşı doldurarak emeklilik kazanmasıdır. Primsiz sistem ise muhtaç, 65 yaş aylığı gibi prim ödemesi olmadan emekli olunan sitemdir. Muhtaç aylığı hiçbir geliri olmayan muhtaç kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanılan aylıktır. Muhtaç aylığı 1976 yılında yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan kanun ile muhtaç, herhangi bir geliri olmayan kişilere ödenmektedir. Bir kişiye muhtaç aylığının bağlanabilmesi için 65 yaşını oldurmuş ve Türk Vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun dışında da Sosyal Güvenlik Kurumu’na hiç prim ödememiş, emekli sandığı, ssk ya da bağkur’dan herhangi bir aylık almıyor olması ve 2022 sayılı kanunda belirlenen muhtaçlık sınırının altında geliri olan kişiler muhtaçlık aylığı alabilmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler muhtaçlık aylığı için müracaatlarını ikamet ettikleri yerde ki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapmaları gerekmektedir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumundan alacakları muhtaçlık belgesi ile birlikte ardından da Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.
65 yaş aylığı
Sosyal Güvenlik Kurumu kişinin başvurusunu alarak değerlendirmeye başlar. Kişinin muhtaç durumda olması ve herhangi bir prim ödemesi gerçekleştirmemiş olması ile gelirinin olup olmaması durumlarını araştırarak başvuruyu değerlendirir. Başvurunun değerlendirilmesinin ardından kişinin muhtaç aylığı alıp alamayacağı konusu karara bağlanır. Muhtaç aylığı üç ayda bir hak sahibine yapılmaktadır. İlk aylık T.C. Ziraat Bankası tarafından ödenirken sonra ki ödemeler PTT şubelerinden gerçekleştirilmektedir. Muhtaç aylığı bağlanan kişinin yatalak olması ya da diğer rahatsızlıklarından dolayı evinden çıkamaması gibi nedenler ile evde de ödeme yapılabilmektedir. Kişinin bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı bir şekilde müracaat etmesi gerekmektedir. Başvuru neticesinde kişiye muhtaç aylığı ödemeleri konutta yapılabilmektedir. Kişi muhtaç aylığı diğer bir adı ile 65 yaş aylığı almakta iken prim ödemeye başlaması durumunda, T.C. Vatandaşlığından çıkması durumunda ya da 2 yıl üst üste aylığını almaması durumlarında kesilmektedir. Bunun haricinde aylık kesilmesi için gerekli durumların haiz olmasında kişinin birinci derece yakınları ile vasi ya da vekilleri aylığın kesilmesi yönünde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunması gerekmektedir.

65 YAŞ AYLIĞI SORGULAMA İÇİN: LÜTFEN TIKLAYINIZ.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zeki hırka diyor ki:

    babam 20 yıldır yatalak hasta eşim bakıyor. ben emekli memurum eşim çıkacak yatalak özürlü hastalara bakıcısını emeklilik hakkı tanıyacak. eşimde bu haktan yararlana bilirmi bu konuda yardımcı olursanız seviniriz saygılar. zeki.

BİR YORUM YAZ
Domain