SGK Borç Dökümü Sorgulama

SGK Borç Dökümü Sorgulama

SGK Borç Dökümü Sorgulama

4A; SGK kurumu oluşturulmadan önce ssk sistemine giren sigortalı çalışanların dahil olduğu gruptur.
4B ;eskiden bağkur olarak adlandırılan kurum son yapılan düzenlemeyle 4B statüsüne alınmıştır.Yeni düzenlemede muamelat ve özlük hakları bakımından sosyal güvenlik bakımından kadrolu işçiler gibi 5510 sayılı SGK ya tabi dirler. İşverenle yıllık sözleşme yapılır, 12 ay çalışırlar.Ayrıca yeni sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışacaklardır.
4C ; emekli sandığı olarak adlandırılmaktayken şimdi 4C adıyla adlnadırılmaktadırlar.Yeni düzenlemede 4C‘li personelin sgk borç dökümüemekli oluncaya kadar istihdam garantisi olmayıp, her yıl Bakanlar Kurulu, o yıl için istihdam edilecek azami 4C’li sayısını belirler. Sendikal Örgütlenmenin dışında tutulduğu için Özlük haklarında diğer çalışanlar kadar şansa sahip değildirler. Fakat yeni sistemdede eski yeni sigortalı olmasına bakılmaksızın sgk destek primini bağkurlular gibi 4c’lilerde ödemek zorundadırlar.
4D ; bu madde kapsamındaki işçiler sürekli (kadrolu) işçilerdir.Bu grup  diğer gruplara giren işçikerden özlük hakları bakımından daha fazla imkanlara sahiptirler.

Yukarıdaki bilgiler her çalışanın bilmesi ,kendisinin hangi sistem içerisinden değerlendirileceğini bilmesi gerekir.Aslında karmaşık sanılan bu borç sorgulama işlemi oldukça basittir.Sgk’nın yeni uygulamasıyla çalışanlar bu bilgilere sgk nın resmi sitesinden ulaşabilirler.Bu bilgiler çerçevesinde primlerinin zamanında yatırılıp yatırılmadığına ,sgk ya borçlarının olup olmadığına ancak kendilerinin hangi madde içerisinde yer aldıklarını bilirlerse doğru bir şekilde ulaşabilirler.

Peki sgk ya bağlı çalışanlar sorgulamayı nasıl yapabilirler?
Bunun için öncelikle yukarıdada belirttiğimiz gibi sgk ‘nın resmi sitesine giriş yapılmalıdır.Sgk.gov.tr adresinden giriş yapıldıktan sonra da sizden istenen kimlik bilgilerini girerek istediğiniz sorgulamaları yapabilirsiniz.Sizden istenecek bilgiler kişiye özel kimlik bilgileridir.Sgk’nın sunduğu bu hizmetle şifresiz olarak sorgulama yapmak mümkündür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. haci osman can diyor ki:

  1959 dogumluyum
  1976 beri hollanda calisiyorum
  nasil emekli olurum nereye nasil basvuru yapabilirirm

 2. ersin uğur diyor ki:

  bağkur bilgileri

 3. hamdi kısacık diyor ki:

  sssi
  ka döküm lisde

BİR YORUM YAZ
Domain