SGK Borç Yapılandırma

SGK Borç Yapılandırma

SGK Borç Yapılandırma
SGK borç yapılandırma, 2012 yılının son aylarında mecliste görüşülmeye başlanmıştır. Görüşmelerde pek çok konuda mutabakat sağlanmıştır. Yapılan görüşmelerde SGK borç yapılandırma konusunda, emekli olarak esnaf ve sanatkâr olarak çalışanlar, emekli olduktan sonra devlet kurumlarında çalışmaya devam edenler ile prim borcu olduğu için kendi sigortasından değil de anne ya da babasının sigortasından yararlanarak sağlık hizmeti almakta olan kişiler gündeme geldi. Emekli olup kurumdan emekli maaşı alan aynı zamanda da bir devlet kurumunda çalışan kişinin emekli maaşını kuruma taksitle geri ödemesinin yolu açılıyor. Emekli olarak sgk borç yapılandırmaesnaf ve sanatkar olarak faaliyet gösteren kişilerde yine kuruma prim ödemesi yapması gerekirken bunu yapmayan kişilere de prim borçlarını taksitle geri ödeme kolaylığı sağlanacak.

Kendi prim borcu olmasından dolayı sigortasından yararlanamayan ancak anne ya da babasının sigortasından yararlanan kişiler olduğu tespit edilmişti. Bu kişilerin zararı karşılaması isteniyordu. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçmişe yönelik olarak çıkarılmış ve 100 bin kişinin yararlanacağı düşünülen sgk affı çıkarmakta ve bu borçları af kapsamına almaktadır. Bunun yanı sıra yapılan çalışma ile erkek çocukların liseyi bitirip yüksek öğrenime devam etmemesi durumunda anne babalarının sigortasından yararlanma imkanı kalmıyordu ancak 120 gün süre ile sigorta hizmetlerinden yararlanabilmelerine imkan tanınmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu bu şekilde hem alacaklarını daha kolay ve hızlı tahsil etmeyi planlamakta hem de borçlu olan kişilerin ödemelerini yapabilmelerini sağlayarak sağlık ve diğer sigorta hizmetlerinden yararlanabilmelerini amaçlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. ismet koç diyor ki:

  ben daha önce yapılandırma yapmıştım ama ödeyememiştim yeniden borcu yapılandırma oluyomu

  1. admin diyor ki:

   İsmet bey SGK belli zamanlarda yapılandırma yapıyor.Bunu tekrar müdürlükleriyle görüşmelisiniz.

 2. özge diyor ki:

  merhaba: 41 tl olan sıgortadan babam yapmıs ama odememıs 800 tl cıvarında bunu ıptal edıp taksıttlı odeyebılır mıyız? ıyı aksamlar.

BİR YORUM YAZ
Domain