SGK Doğum Parası

SGK Doğum Parası

SGK Doğum Parası
SGK doğum parası, sigortalı çalışmakta iken doğum yapan kadın çalışanlara ödenmektedir. Kadın sigortalının doğum yapması geçici iş göremezlik olarak adlandırılmaktadır. 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta da doğum sonrası kullanılan analık izin süreleri için ödeme yapılmaktadır. SGK doğum parası ödemesinin yapılabilmesi için kadın çalışanın bazı şartları yerine getiriyor olması gerekmektedir. Sigortalı olarak çalışan kadının doğumdan önce ki bir yıl içerisinde 90 gün süre ile prim ödemesi gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Eğer çalışanın bir yıl içerisinde 90 gün sürte ile prim ödemesi mevcut ise toplam 16 hafta geçici iş göremezlik için prim ödemesi gerçekleştirilmektedir.
ssk hizmet dökümü
SGK doğum parası için çalışanın doğum raporu, anne ve çocuğun kimlik belgeleri ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekmektedir. Çalışanın müracaatının ardından kurum tarafından incelenen evraklar işleme konulur. Ardından da SGK doğum parası ödemesi gerçekleştirilir. Doğum parası, kadın çalışanın geçici iş göremezlik raporu süresine göre hesaplama yapılarak hak sahibine ödeme gerçekleştirilmektedir. Ödeme işlemlerinin gerçekleşip gerçekleşmediği hakkında sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Doğum parası kadın çalışan için geçici iş göremezlik ödeneği adı altında ödemesi yapılmaktadır. Bu nedenle de sorgulama işlemleri bu bölüm altından sağlanabilmektedir.

SGK DOĞUM PARASI SORGULAMA İÇİN: LÜTFEN TIKLAYINIZ.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. metin diyor ki:

  ben ssk lı calışiyorum eşi doğum yaptı ben ssk nasıl ne parası alabilirim

 2. metin diyor ki:

  ben ssk lı calışiyorum eşim doğum yaptı ben ssk nasıl ne parası alabilirim süt parası doğum parası bez parası bişeyler diyolar ben anlıyamadım

 3. ramazan siri diyor ki:

  Benimde bir çocuğum oldu doğum parası ve süt parası alamadım nasıl sorgulaya bilirim

 4. ramazan siri diyor ki:

  Benimde bir çocuğum oldu doğum parası ve süt parası alamadım nasıl sorgulaya bilirim ve ssk liyim

 5. İbrahim orhan diyor ki:

  Benim 3 çocuğum var ama süt parasını alamadım nasıl alabilirim

BİR YORUM YAZ
Domain