SGK Hizmet Belgesi

SGK Hizmet Belgesi

SGK Hizmet Belgesi
SGK hizmet belgesi ile ilgili pek çok değişiklik 5510 Sosyal Güvenlik Yasası ile uygulanmaya başlandı. Daha önceki uygulamalarda sadece özel işyerlerinin SGK aylık hizmet belgesi ve prim belgesi verilmesi gerekiyorken artık kamu kurum ve kuruluşlarında da çalışmakta olan kişiler için bu zorunluluk getirilmiştir. SSK hizmet belgesi ve prim belgesi çalışanların aylıklarını almış oldukları tarihten itibaren 10 gün içerisinde elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi gerekmektedir.  SGK Hizmet belgesinin elektronik ortamda kuruma iletilmesi için işyerlerine ait kurum tarafından verilmiş olan kullanıcı adı ve şifrelerin kullanılması gerekmektedir. Kullanıcı adı şifre kullanılarak girilen kesenek bilgi sistemi aracılığı ile SGK hizmet ve aylık prim belgeleri kuruma iletilebilmektedir.
ssk hizmet dökümü sorgulama
SGK hizmet belgesi bugün 4/a ve 4/c olarak adlandırılan sigortalı çalışanlar ile devlet memurları için verilmesi zorunludur. 4/b bilinen diğer adı ile Bağkurlular için SGK hizmet belgesi ve aylık belgesi verme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Hizmet ve aylık ssk prim belgeleri sadece elektronik ortamda verilmemekle birlikte elden kuruma da iletilebilmektedir. Ancak iş ve işlemlerin daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülebilmesi amacı ile elektronik ortamda gönderimi tercih edilmektedir. Elektronik ortamda gönderilecek olan SGK hizmet belgelerinin gönderimi sırasında hangi sigorta koluna tabii çalışanlar için gönderildiği yönünde ki bilgilerin doğru girilmesi oldukça önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. murat binboğa diyor ki:

    ssk sorgulama eskisi gibi olsun

  2. Mutlu yilmaz diyor ki:

    Nasıl sistem yaptıysanız eskiye dönün yada insanların ulalasabicegi gibi olsun sorgulama yapamiyoruz bilginize tel no 05445411581

BİR YORUM YAZ
Domain