SGK Hizmet Borçlanması

SGK Hizmet Borçlanması

SGK Hizmet Borçlanması
SGK hizmet borçlanması kapsamında olan süreler 5510 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte farklılıklar göstermeye başlamıştır. Örneği kadın çalışan daha önce ki zamanlarda ücretsiz doğum iznine ayrılmış olduğu süreleri borçlanamıyorken 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile borçlanabilmektedir. SGK hizmet borçlanması kapsamında kadın çalışanın ücretsiz olduğu izin sürelerini borçlanabilmesi uygulamaya geçirilmişken askerlik borçlanması ve yurt dışı borçlanmaları da devam etmektedir. 5510 sayılı kanun ile SGK hizmet borçlanması kapsamında yer alan süreler arasında, sigortalı geçirilmeyen doktora öğreniminde geçen süreler ile tıpta uzmanlık için yurt içi ya da yurt dışı tıpta uzmanlık kapsamında yapılan doktoralar, personel mevzuatlarında yer alan aylıksız izin alarak geçirilen süreler, sigortaya tabii olmaksızın avukatlık stajı süresince geçirilen günler, herhangi bir görev ifa etmekte iken görevi başında ki kişinin gözaltında ya da cezaevinde geçirdiği süreler suçsuz bulunup tahliye edilmiş olması şartı ile borçlanılabilmektedir. Ayrıca seçim kanunlarında belirtilen şekillerde aday olmak için görevinden ayrılan ve daha sonra görevi başına dönen kişiler işten ayrı kaldıkları süreleri borçlanabilmektedirler.
ssk hizmet dökümü
SGK hizmet borçlanması için kişinin ya da hak sahiplerinin borçlanma talep ettiği tarih itibari ile sigortalı olması gerekmemektedir. Kişinin sadece sigortaya tescil işleminin gerçekleştirilmiş olması yeterlidir. SGK hizmet borçlanması için kişinin ya da yasal varislerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı olarak başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru esnasında hizmet borçlanması yapılmak istenen süre ve buna ilişkin evraklarında dilekçe ekinde yer alması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet borçlanması talep dilekçesi ve eki belgeleri tetkik ederek borçlanma yapılacak olan süreye göre prim tutarını hesaplar. Hesaplamanın ardından da ilgili kişiye ödenmesi gereken prim tutarı konusunda bir tebligat çıkarır. Tebligatın alınmasının ardından kişi ya da hak sahibinin yasal varisleri tarafından hizmet borçlanmasına esas prim tutarı 1 ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenerek borçlanma işlemi tamamlanmış olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. taner Erdoğan diyor ki:

    Kolay gelsin sigortayi aradim borcum varmis 3.200 tl 2012 de gelen koanunla ilgili bn o zaman askerdeydm odeyecek durumum yok napmam lazim bilgi verirmisniz

BİR YORUM YAZ
Domain