SGK Yurtdışı Borçlanması Nasıl Yapılır?

SGK Yurtdışı Borçlanması Nasıl Yapılır?

SGK Yurtdışı Borçlanması Nasıl Yapılır?
Yurtdışında çalışmakta olan kişiler yurtdışında çalışarak geçirdikleri süreleri Türkiye’de Sosyal Sigortalar kapsamında borçlanarak ödeyebilme olanağına sahiptirler. Sgk yurtdışı borçlanması ile Türkiye’de de sosyal güvenlik kapsamına girebilmektedirler. 1985 yılında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kanun ile yurtdışında oldukları süreleri ödeyerek ülkemizde de sosyal güvenlik kazanmaları amaçlanmıştır. Sgk yurtdışı borçlanması kapsamında yurtdışında çalışılarak geçirdikleri süreleri, çalışarak geçirdiği sürelerden önce ya da sonraki bir yıla kadar olan işsiz geçen süreleri, ev hanımı olarak geçirdikleri süreleri borçlanma imkânı bulunmaktadır.
yurtdışı borçlanması
Sgk yurtdışı borçlanması yapılamayacak süreler ise 18 yaşından önce yurtdışında geçirilen süreler, Türk Vatandaşlığının kazanılmasından ya da kaybedilmesinden önce işsiz, sigortalı ya da ev hanımı olarak geçirilen süreler ile ülkemizde ki malullük, yaşlılık süreleri ile çakışmakta olan günler Sgk yurtdışı borçlanması kapsamındadır. Sgk yurtdışı borçlanma imkânından yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı olarak müracaat etmek gerekmektedir. Yazılı olarak müracaat ederken yurtdışında geçirilen süreleri belgelendirmekte gerekmektedir. Ancak kuruma müracaat edebilmek için ilk aranan şart Sgk yurtdışı borçlanması gerçekleştirecek olan kişinin Tür Vatandaşı olmasıdır. Sgk yurtdışı borçlanması eğer kişinin daha önce sigorta girişi var ise o sigortası üzerinden yapılırken eğer ilk defa sigortalılık kapsamında olacak ise de 5510 sayılı kanun kapsamında kendi nam ve hesabına çalışanlar kapsamında borçlandırma yapılmaktadır.

Sgk yurtdışı borçlanması yapan kişiler borçlanılan sürelere ait olan primlerinin ödenmesinin ardından emekli maaşı almaya hak kazanmaktadır. Sgk yurtdışı borçlanması yapıldıktan sonra bağlanan aylık kişinin herhangi bir ülkede çalışmaya başlaması ile birlikte ya da yurtdışında ikamete dayalı yardım almaya başlaması ile birlikte kesilmektedir. Bununla birlikte ayrıca ülkemizde de herhangi bir sigortalı işte çalışmaya başlaması ile bu maaş kesilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hakan diyor ki:

    26.10.1978 dogumluyum almanyaya 2004 mayiz ayinda geldim ama turkide 511 gun ssk calismisligim var ne Kadar borclanip para odemem gerek bunu ogrenmek istiyorum

BİR YORUM YAZ
Domain