Sigorta Prim Sorgulama

Sigorta Prim Sorgulama

Sigorta Prim Sorgulama Sigorta prim oranları 4A kapsamında çalışanlar için işçi payı % 15 , işveren payı olarak :% 21,5-27 , toplamda ise ödenecek prim tutarı 36,5-42 arasındadır 4B kapsamında çalışanlar için ise toplam olarak 33,50-39 arasındadır. Bu oranların sorgulanması sigortalılar için oldukça önemlidir. Oranları verdikten sonra şimdi sigorta kollarını inceleyelim. Ssk”lılar artık 4a “lı olarak adlandırılmaktadır.

Sgk”nın uygulamaya koyduğu yeni sistemde bu şekilde adlandırılmaktadırlar. Ssk”lı olarak çalışanlarda prim ödeme gün sayısı 7200 gündür.4B liler ise bağkur olarak adlandırılmaktadır.Bağkurlular için ise prim ödeme gün sayısı 7200 gün erkeklerde 9000 iş günüdür. 4c li olanlar ise emekli sandığı çalışanlarıdır.Emekli sandığı çalışanları için prim ödeme gün sayısı erkekler için 9000 iş günüdür. Artık şifresiz uygulamayla zaman kaybı olmadan ,sıkıntı yaşamadan sigorta prim sorgulama

yapmak mümkündür.Verdiğimiz oranların hesaplanması sigortalılar için oldukça önemlidir.Çoğu zaman birçok problemle karşılaşılmaktaydı. İsim benzerliğinden kaynaklanan yanlışlıklar, kişinin kendi hesaplama yapması ile yapılan yanlışlıklar gibi daha bir sürü yanlışlık yapılabilmekteydi.İşte bu yanlışlıkların yaşanmaması için sgk bütün işlemleri, hizmetleri tek bir yerde toplamıştır.Bu yüzden bu hesaplamaları yapabilmek için sgk.gov.tr adresine girilmesi yeterlidir.Buradan şifresiz olarak sigorta prim sorgulama yapılabilmektedir.Sorgulama için diğer bir yol ise e-devlet şifresi ile sorgulama yapmaktır.Bunun için sadece e-devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması yeterlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. ali tuğrul diyor ki:

  Sigorta sorgulama yapamıyorum.

 2. fikret kurel diyor ki:

  emeklilik yaşım kactir

 3. murat diyor ki:

  Yazınız ve site içeiriğiniz çok faydalı ve bilgilendirici teşekkürler.

 4. halit yaman diyor ki:

  yatan pirim ve günlerim görünmüyor

 5. tümer kalkancı diyor ki:

  ssk pirim günü

 6. RECEP diyor ki:

  benim nasıl oluyorda iki soy isimle sigotam görünüyor

 7. sedat yakut diyor ki:

  pırım sorgulama

BİR YORUM YAZ
Domain